Proč investovat do organické bavlny ?

Proč investovat do organické bavlny ?

 

Oblečení z biobavlny eliminuje alergie a vyrážky...

 

U syntetických tkanin přicházíme k významným problémům s alergií a podrážděním pokožky. Nemusíte mít zrovna citlivou pokožku, abyste pochopili, že syntetická vlákna mohou způsobit cokoli od drobných nepříjemností až po úplné příznaky alergie.

Další z mnoha výhod nošení oblečení z organické bavlny je, že eliminuje zadržování chemikálií; proto ti, kteří trpí alergiemi nebo mají určitou specifickou citlivost na určité látky, nebudou ovlivněni. Předpokládejme, že se zeptáte nějakého nadšence bavlněného oblečení na oblečení z organické bavlny.

V tom případě s největší pravděpodobností dostanete i odpověď, že oblečení z bio bavlny prostě voní o něco lépe než jejich běžní bavlnění rivalové.

 

 

Biobavlna je nejbezpečnější vlákno pro kojence.

Není náhodou, že oblečení z biobavlny je jedním z nejvíce doporučovaných oděvních materiálů pro miminka. Koneckonců, nikdo nemá jemnější pokožku, která je náchylná k vyrážkám, než miminka.

Věděli jste, že jejich kůže je až 5x tenčí než ta naše?

Benzothiazol a mnoho jeho derivátů se často používá v běžném bavlněném oblečení, které prochází postřikem cyaninovými barvivy, herbicidy, insekticidy, biocidy a fungicidy. Je to známý kožní alergen. A to je pravděpodobně ten největší důvod, proč by rodiče měli využít výhod oblečení z organické bavlny.

 

Je organická bavlna měkčí než běžná bavlna?

Jednoduchá odpověď zní ANO a existuje docela jednoduché vysvětlení. Abychom pochopili, jak bavlněná vlákna fungují, musíme se podívat na to, jak jsou sbírána.

Zatímco běžná bavlna je sbírána většinou strojově, organická bavlna je výhradně sbírána ručně. Co to přesně znamená? Proces ručního sběru zajišťuje, že při sklizni nebude žádné vlákno poškozeno. 

Na druhou stranu běžná bavlna, je velmi žádaná. Vlákno je obvykle strojově vybíráno tak, aby vyhovovalo potřebám každé společnosti. Narušuje tedy čistotu vláken a také je poškozuje během procesu česání. Takže ano, organická bavlna je mnohem měkčí, než běžné bavlněné oblečení díky delším vláknům.

To je skutečně nejdůležitější část procesu ručního sběru; zajišťuje, že se tato vlákna nezlomí ani nezeslábnou, což navíc dokazuje příslib měkkosti a odolnosti organické bavlny.

 

 

Zdraví farmářů

Existují jasné výhody, které organická bavlna poskytuje farmářům a jejich rodinám tím, že zabraňuje kontaminaci a zdravotním rizikům spojeným s používáním pesticidů.

Podle Světové zdravotnické organizace se ročně otráví pesticidy 72 tisíc pěstitelů bavlny a 20 tisíc jich dokonce zemře. Pesticidy mají samozřejmě vliv také na rodinu farmáře například při pití vody znečištěné chemikáliemi.  

Organická bavlna také pomáhá farmářům tím, že poskytuje bezpečnější podmínky pro zemědělství. Certifikace, jako je GOTS, mají sociální a ekologická kritéria, která musí certifikované organizace splňovat,

a vytvářejí tak pro farmáře bezpečnější prostředí. Mnoho certifikací z organické bavlny vyžaduje, aby dodavatelé zajistili bezpečnost a práva pracovníků.

Certifikace GOTS také vyžadují přísná pravidla zakazující praktiky, jako je nucená nebo dětská práce.

 

Je biobavlna dražší?

Je pravda, že organická bavlna je drahá – alespoň o něco dražší než běžná bavlna.

Odpověď na otázku PROČ, je opět poměrně jednoduchá. Přestože jsou farmářské a výrobní náklady mnohem nižší, což místním farmářům výrazně pomáhá, spotřebitelé mohou narazit na vyšší cenu. Navíc cena bio bavlny je vyšší kvůli intenzivní pracnosti. Protože se nepoužívají žádné herbicidy a pesticidy,

zemědělci ručně okopávají každou plodinu bavlny, aby se zbavili růstu plevele během procesu pěstování. Je dobře známou skutečností, že ekologicky pěstované rostliny obvykle produkují menší výnos,

což dramaticky ovlivňuje nabídku a poptávku, protože je k dispozici mnohem méně organické bavlny než je tomu u  běžné bavlny. Na rozdíl od konvenční bavlny je na trhu také nedostatek nabídky organické bavlny, což zvyšuje její cenu. Ke všemu je potřeba přičíst náklady na certifikaci oblečení z organické bavlny. Testování shody a certifikace je velmi nákladné, zvláště pokud uvážíte, že tyto certifikace by měly být obnovovány každý rok.

 

Pokud ale skutečně chcete, aby vaše nově zakoupené věci byly nejen bezpečné pro vaše zdraví,  ale také pomáhaly chránit životní prostředí spolu s etickým oděvním průmyslem, investice do oblečení z organické bavlny pro vás může být tou nejlepší volbou. Oblečení vám nejen, že déle vydrží, ale bude i měkčí, příjemnější a navíc hypoalergenní.

Zpět na blog